We never sell your data to third parties
WEG 03089EP3PCT324V-W22 is a high efficiency EPAct TEFC three-phase motor, part of the W22 premium cast iron product line. This 30/7.5 HP, 1800/900 RPM motor features a 324V frame, 200V voltage, and 60Hz operation. Designed for cooling tower applications, it offers a robust cast iron construction, IP55 enclosure, and is suitable for severe duty environments.
MODEL 03089EP3PCT324V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,205.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
30/7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 30/7.5 HP |
|---|---|
| kW | 22/5.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 324 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 85.5 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 29.62 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 542 lbs |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | SIEGMA |
| Model | 5IK40RGN-HT |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | E1017-1601K |
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | LTS-1180L-104 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more