We never sell your data to third parties
WEG 03089EP3QCT324VF1-W2 is a two-speed, three-phase TEFC motor rated for 30 HP at 1800 RPM and 7.5 HP at 900 RPM. This 460V, 60Hz motor features a 324T NEMA frame, cast iron construction, and is designed for cooling tower (CT) applications. It offers NEMA Premium efficiency (IE3), a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 enclosure protection for reliable operation in demanding environments.
MODEL 03089EP3QCT324VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,205.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
30/7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 30/7.5 HP |
|---|---|
| kW | 22/5.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 324 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 37.2 |
| Fl Efficiency | 91.7% |
| 'C Dimension | 29.62 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 542 lbs |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more