We never sell your data to third parties
WEG 04012ET3ECT364T-W22 is a 40 HP, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 364T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for cooling tower applications, it features a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, a 1.15 service factor, and Class F insulation. The W22 severe duty construction includes IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for variable frequency drive applications.
MODEL 04012ET3ECT364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,454.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| HP | 40 HP |
|---|---|
| kW | 30 kW |
| RPM | 1200 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 46.5 |
| Fl Efficiency | 94.1% |
| 'C Dimension | 34.251 in |
| Voltage | 208 to 230/460V |
| Approx. Shipping Weight | 937 lbs |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more