We never sell your data to third parties
WEG 04012ET3PCT364T-W22 is a 40HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 364T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for cooling tower applications (CT code), it operates on 200V, 60Hz power with a 1.15 service factor. This W22 severe duty motor features Class F insulation, IEEE 841 vibration levels, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque with VFDs.
MODEL 04012ET3PCT364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,559.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| HP | 40 HP |
|---|---|
| kW | 30 kW |
| RPM | 1200 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 107 |
| Fl Efficiency | 94.1% |
| 'C Dimension | 34.251 in |
| Voltage | 200 V |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NHT30001070.00 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | AEL209-112 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 8/8VK1250 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130536.10 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more