We never sell your data to third parties
WEG 04018ET3ECT324TF1-W2 is a 40HP, 1800RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 324T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60Hz operation. This cast iron W22 platform motor offers NEMA Premium (IE3) efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. It is suitable for severe duty environments with inverter duty capability and robust construction for reliable performance in demanding cooling systems.
MODEL 04018ET3ECT324TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,276.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 117 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 107-96. 4/48. 2 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 40. 0/20. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 324T |
| Full Load Amps | 107-96. 4/48. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451198 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 7209CG1DUJ84 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more