We never sell your data to third parties
WEG 04026EP3QCT365V-W22 is a 40 HP, 1200/600 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EPAct) motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, cast iron W22 construction, and a 365V NEMA frame. It operates on 460V, 60Hz power and is built for severe duty with a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 protection.
MODEL 04026EP3QCT365V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,278.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
365T
HP
40/10
Hz
60
Phase
3
RPM
1200/600
Voltage
460
Specifications
| HP | 40/10 HP |
|---|---|
| kW | 30/7.5 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 365 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 47.4 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 625 lbs |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 365TTFS16568 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | ICOS-D1B05-RS1TN9/C3 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22205 W33 SS |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more