We never sell your data to third parties
WEG 04089EP3HCT326V-W22 is a 40 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EPAct) motor features a 575V rating, 60Hz operation, and a 326V NEMA frame with a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. Built on the W22 cast iron platform, it offers robust construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding environments.
MODEL 04089EP3HCT326V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,862.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
326T
HP
40/10
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
575
Specifications
| HP | 40/10 HP |
|---|---|
| kW | 30/7.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 326 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 38.3 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 31.116 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 625 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | AC2M125-ED |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | NU209EG1C3 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more