We never sell your data to third parties
WEG 04089EP3PCT326VF1-W2 is a 40/10 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This 326T frame motor operates on 200V, 60Hz power and features a cast iron W2 platform construction. It is engineered for reliable performance in demanding cooling tower environments, providing efficient operation across its dual-speed capabilities.
MODEL 04089EP3PCT326VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,862.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
326T
HP
40/10
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 40/10 HP |
|---|---|
| kW | 30/7.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 326 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 110 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 31.116 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 625 lbs |
| Brand | WEG |
| Model | 02518OT3V284TC-W40 |