We never sell your data to third parties
WEG catalog number 04089EP3PCT364V2F1-W is a 40/10 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 200V, 60Hz power supply, a 364/5T NEMA frame, and a cast iron construction with IP55 protection. This motor is engineered for severe duty environments, offering NEMA Premium efficiency (IE3), a 1.15 service factor, and Class F insulation for reliable operation in demanding cooling and ventilation systems.
MODEL 04089EP3PCT364V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,760.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
40/10
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 40/10 HP |
|---|---|
| kW | 30/7.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 108 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 1029 lbs |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | US Motors |
| Model | D34CPA2PCR |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240217.00 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more