We never sell your data to third parties
WEG 04089EP3QCT326VF1-W2 is a 40/10 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 460V, 60Hz power supply, a 326T NEMA frame, and cast iron construction. This motor is engineered for severe duty environments, offering robust performance with a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 enclosure protection against dust and moisture.
MODEL 04089EP3QCT326VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,862.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
326T
HP
40/10
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 40/10 HP |
|---|---|
| kW | 30/7.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 326 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 47.9 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 31.116 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 625 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more