We never sell your data to third parties
WEG 04089EP3QCT364V2F1-W is a 40/10 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 460V, 60Hz power supply, a 364/5T NEMA frame, and a cast iron W22 construction with IP55 enclosure protection. This motor is engineered for severe duty with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for variable torque applications with inverter duty capability.
MODEL 04089EP3QCT364V2F1-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,760.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
40/10
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 40/10 HP |
|---|---|
| kW | 30/7.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 46.8 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 460V |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 06018OT3H364TC-W40 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | RBP128-12 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-684-PL-6-06 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHS202-10 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more