We never sell your data to third parties
WEG 05012ET3PCT365T-W22 is a 50 horsepower, 1200 RPM, three-phase motor with a 365T NEMA frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features NEMA Premium (IE3) efficiency and is designed for Cooling Tower (CT) applications. It operates on 200V at 60Hz and is built on the W22 cast iron platform, offering a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 protection for reliable performance in demanding environments.
MODEL 05012ET3PCT365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,686.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| HP | 50 HP |
|---|---|
| kW | 37 kW |
| RPM | 1200 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 132 |
| Fl Efficiency | 94.1% |
| 'C Dimension | 34.251 in |
| Voltage | 200 V |
| Brand | Belden |
| Model | DUJ-HD1500x750 |