We never sell your data to third parties
WEG 05089EP3HCT364VF1-W2 is a 50/12.5 HP, 1800/900 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This 575V, 60Hz motor features a 364/5T cast iron frame, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a 1.15 service factor. It is built with Class F insulation, ball bearings, and an IP55 enclosure for protection against dust and water jets, suitable for severe duty environments.
MODEL 05089EP3HCT364VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,792.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50/12.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
575
Specifications
| HP | 50/12.5 HP |
|---|---|
| kW | 37/9.2 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 47.3 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 1051 lbs |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240509.16 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240167.00 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more