We never sell your data to third parties
WEG 05089EP3HCT364V-W22 is a 50 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EPAct) motor features a 575V rating, 60Hz operation, and a 364V frame with a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. Built on the W22 cast iron platform, it offers robust construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding environments.
MODEL 05089EP3HCT364V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,792.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50/12.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
575
Specifications
| HP | 50/12.5 HP |
|---|---|
| kW | 37/9.2 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 47.3 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 575 V |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240528.24 |
| Brand | WEG |
| Model | .2518EP3EAL71-W22 |