We never sell your data to third parties
WEG 05089EP3PCT364V-W22 is a 50 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EPAct) motor features a 364V frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and operates on 200V at 60Hz. Part of the W22 premium cast iron product line, it is built for severe duty with a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for variable torque applications.
MODEL 05089EP3PCT364V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,792.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50/12.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 50/12.5 HP |
|---|---|
| kW | 37/9.2 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 136 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 1051 lbs |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Century |
| Model | E56Y42TRA2291XCN |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | HdRF206-40/1-R-56C |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | NN3017TBKRE44CC1P4 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22210 W33 YS |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | KSHA208 24UC |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more