We never sell your data to third parties
WEG 05089EP3QCT364VF1-W2 is a 50/12.5 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This cast iron motor features a 364/5T NEMA frame, 460V 60Hz operation, and a 1.15 service factor. It is built with Class F insulation, ball bearings, and an IP55 enclosure for reliable performance in demanding environments. The motor is suitable for variable torque loads and is engineered for extended service life in industrial cooling systems.
MODEL 05089EP3QCT364VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,698.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50/12.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 50/12.5 HP |
|---|---|
| kW | 37/9.2 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 59.1 |
| Fl Efficiency | 92.4% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1051 lbs |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 00318OT3H182T-SG |
| Brand | WEG |
| Model | 00218OT3J145T-S |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | UCSF20620G5H1 |
| Brand | TB Woods |
| Model | FSH70-26-ST |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | VH0304FP |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more