We never sell your data to third parties
WEG 06018ET3PCT364T-W22 is a 60 HP, 1800 RPM, three-phase motor with a 364T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor operates on 200V, 60Hz power and is designed for Cooling Tower (CT) applications. It features the W22 severe-duty cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 06018ET3PCT364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,562.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 60 HP |
|---|---|
| kW | 45 kW |
| RPM | 1800 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 157 |
| Fl Efficiency | 95.0% |
| 'C Dimension | 34.251 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 1036 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more