We never sell your data to third parties
WEG 06089EP3PCT365VF1-W2 is a 60/15 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This 200V, 60Hz motor features a 364/5T NEMA frame, cast iron construction, and is built for severe duty environments. It offers reliable performance in demanding industrial cooling systems with its robust design and dual-speed capability for optimized airflow control.
MODEL 06089EP3PCT365VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,988.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
60/15
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 60/15 HP |
|---|---|
| kW | 45/11 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 162 |
| Fl Efficiency | 93% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 1102 lbs |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more