We never sell your data to third parties
WEG 06089EP3PCT365V-W22 is a 60 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EPAct) motor features a 365V frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and operates on 200V at 60Hz. Part of the W22 premium cast iron product line, it is built for severe duty with Class F insulation and a 1.15 service factor, suitable for demanding industrial ventilation and heat exchange systems.
MODEL 06089EP3PCT365V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,988.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
60/15
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 60/15 HP |
|---|---|
| kW | 45/11 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 162 |
| Fl Efficiency | 93% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 1102 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | VSKTP6004 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more