We never sell your data to third parties
WEG 07518ET3PCT365T-W22 is a 75 horsepower, 1800 RPM, three-phase motor with a 365T NEMA frame. This NEMA Premium (IE3) efficiency TEFC motor operates on 200V, 60Hz power and is designed for cooling tower applications. It features the W22 severe duty platform with cast iron construction, IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor. The motor is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 vibration standards.
MODEL 07518ET3PCT365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,956.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 75 HP |
|---|---|
| kW | 55 kW |
| RPM | 1800 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 193 |
| Fl Efficiency | 95.4% |
| 'C Dimension | 34.251 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 1047 lbs |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Smith Bearings |
| Model | IRR-2-3/16 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E170XL025 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more