We never sell your data to third parties
WEG 07589EP3PCT404VF1-W2 is a two-speed, three-phase TEFC motor rated for cooling tower applications. This 75/18.75 HP motor operates at 1800/900 RPM with a 200V, 60Hz power supply. It features a 404/5T NEMA frame, cast iron construction, and is designed for severe duty environments. The motor includes a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for use with variable frequency drives.
MODEL 07589EP3PCT404VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,838.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
75/18.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 75/18.5 HP |
|---|---|
| kW | 55/13.6 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 404/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 196 |
| Fl Efficiency | 93% |
| 'C Dimension | 38.077 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 1245 lbs |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Stearns |
| Model | 596660513 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more