We never sell your data to third parties
WEG 07589EP3QCT404VF1-W2 is a 75/18.75 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 460V, 60Hz power supply, NEMA 404/5T cast iron frame, and the W2 product line construction. This motor is engineered for severe duty environments with a robust design suitable for variable torque loads and demanding industrial fan and blower systems.
MODEL 07589EP3QCT404VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,661.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
75/18.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 75/18.5 HP |
|---|---|
| kW | 55/13.6 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 404/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 85.3 |
| Fl Efficiency | 93% |
| 'C Dimension | 38.077 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1293 lbs |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | J4508GLFUI-C |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more