We never sell your data to third parties
WEG 10012ET3ECT444T-W22 is a 100HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 444T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features cast iron construction, 208-230/460V dual voltage, 60Hz operation, and is designed for cooling tower applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, IEEE 841 vibration levels, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range.
MODEL 10012ET3ECT444T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,517.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| HP | 100 HP |
|---|---|
| kW | 75 kW |
| RPM | 1200 RPM |
| NEMA Frame | 444/5 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 121 |
| Fl-efficiency | 95.0% |
| 'C Dimension | 44.950 in |
| Voltage | 208 to 230/460V |
| Approx. Shipping Weight | 2006 lbs |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | F718-50KZ-B5-G1 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more