We never sell your data to third parties
WEG 10012ET3PCT444T-W22 is a 100HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 444T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for cooling tower applications, it operates on 200V, 60Hz power with a 1.15 service factor. This W22 severe duty motor features Class F insulation, IEEE 841 vibration levels, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 10012ET3PCT444T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,517.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| HP | 100 HP |
|---|---|
| kW | 75 kW |
| RPM | 1200 RPM |
| NEMA Frame | 444/5 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 278 |
| Fl-efficiency | 95.0% |
| 'C Dimension | 44.950 in |
| Voltage | 200 V |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22222K C3 W33 SS |
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1LE22212BD114GA3 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | LM67000LA |
| Brand | SMC |
| Model | AC50A-N06D-V-8NRZ-B |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more