We never sell your data to third parties
WEG 10089EP3PCT444V-W22 is a High Efficiency EPAct (P) TEFC three-phase motor designed for cooling tower applications. This 100 HP motor operates at 1800/900 RPM with a 200V, 60Hz power supply and features a 444V NEMA frame. The W22 product line construction includes cast iron for severe duty, IP55 enclosure protection, and Class F insulation. It is suitable for inverter duty applications and offers a robust design for industrial cooling systems.
MODEL 10089EP3PCT444V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$14,799.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
100/25
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 100/25 HP |
|---|---|
| kW | 75/18.5 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 444/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 274 |
| Fl Efficiency | 94.1% |
| 'C Dimension | 43.776 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 2149 lbs |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more