We never sell your data to third parties
WEG 00112ET3E145JM-W22 is a 1 HP, 1200 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 145JM close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and includes Class F insulation with a 1.15 service factor for severe duty use in pumps and industrial machinery.
MODEL 00112ET3E145JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$647.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5JM
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 51 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5JM |
| RPM | 1150 |
| Full Load Amps | 3. 82-3. 45/1. 73 A |
| Efficiency (100%) | 82. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | F |
| Noise | 49 dB(A) |
| No load current | 2. 39/1. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5JM |
| Full Load Amps | 3. 82-3. 45/1. 73 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | US Motors |
| Model | HO40P3BLGX |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more