We never sell your data to third parties
WEG 00212ET3E184JM-W22 is a 2 horsepower, 1200 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor. This W22 severe duty motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 184JM close-coupled pump frame with a stainless steel shaft. It operates on 208-230/460V, 60Hz power with a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00212ET3E184JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$945.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4JM
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 89 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182/4JM |
| RPM | 1165 |
| Full Load Amps | 7. 13-6. 45/3. 23 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 4. 50/2. 25 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4JM |
| Full Load Amps | 7. 13-6. 45/3. 23 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more