We never sell your data to third parties
WEG 00218ET3H145JM-W22 NEMA Premium (IE3) TEFC three-phase motor, 2HP, 1750RPM, 575V, 143/5JM frame. Cast iron W22 construction with stainless steel shaft, Class F insulation, 1.15 service factor, and IP55 enclosure. Designed for close-coupled pump applications.
MODEL 00218ET3H145JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$654.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5JM
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 143/5JM |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 2. 09 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 1. 09 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5JM |
| Full Load Amps | 2. 09 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 30018ET3G449TS-W22 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | RA1562EBL |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more