We never sell your data to third parties
WEG 00236ET3E145JM-W22 is a 2 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 145JM close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) cast iron construction, IP55 enclosure rating, and a 208-230/460V dual voltage winding. Designed for pump applications, it includes a stainless steel shaft, Class F insulation, and a 1.15 service factor for demanding industrial use.
MODEL 00236ET3E145JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$632.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5JM
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 98 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5JM |
| RPM | 3480 |
| Full Load Amps | 5. 60-5. 12/2. 56 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 1. 98/0. 990 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 9 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5JM |
| Full Load Amps | 5. 60-5. 12/2. 56 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more