We never sell your data to third parties
WEG 00312ET3E213JP-W22 is a 3HP, 1200RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 213JP close-coupled pump frame. This W22 platform motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and dual voltage 208-230/460V 60Hz operation. It is designed for direct face mounting to pumps with a stainless steel shaft and includes Class F insulation with a 1.15 service factor for demanding applications.
MODEL 00312ET3E213JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,307.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213JP
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 13. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213JP |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 9. 76-8. 83/4. 41 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 70 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 5. 50/2. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213JP |
| Full Load Amps | 9. 76-8. 83/4. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | OSNP 3280X15 |
| Brand | SMC |
| Model | NCDRA1BW63-90CZ-A90 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP0758 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more