We never sell your data to third parties
WEG 00336ET3E182JP-W22 NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor, 3HP, 3510RPM, 182JP close-coupled pump frame. This W22 TEFC motor features cast iron construction, IP55 enclosure, and 208-230/460V dual voltage. Designed for direct face mounting to pumps with JM/JP configuration, it offers 1.15 service factor, Class F insulation, and inverter duty 20:1 constant torque.
MODEL 00336ET3E182JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$863.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182JP
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 43 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182JP |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 8. 01-7. 26/3. 63 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 2. 80/1. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182JP |
| Full Load Amps | 8. 01-7. 26/3. 63 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 445TTFCD6038 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more