We never sell your data to third parties
WEG 00336ET3H145JM-W22 is a 3 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 145JM close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is rated for 575V, 60Hz operation. Designed for pump applications, it includes a stainless steel shaft, Class F insulation, and a 1.15 service factor for demanding industrial use.
MODEL 00336ET3H145JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$707.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143/5JM
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 49 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 143/5JM |
| RPM | 3460 |
| Full Load Amps | 2. 97 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 1. 23 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5JM |
| Full Load Amps | 2. 97 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Superlok |
| Model | SINVI2-S4-RS-PE-KH |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | NAHA215 75MM |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4103-0050-328 |
| Brand | WEG |
| Model | 05036OP3JFP324TS-W40 |
| Brand | WEG |
| Model | 01018ET3HHW215TC-S |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more