We never sell your data to third parties
WEG 00512ET3E215JM-W22 is a 5 horsepower, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, a 215JM close-coupled pump frame, and a 208-230/460V dual voltage rating. Constructed with a cast iron frame, it offers a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for inverter duty applications.
MODEL 00512ET3E215JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,586.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5JM
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5JM |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 7. 50/3. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5JM |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-32-50M-LLUKNTB |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more