We never sell your data to third parties
WEG 00536ES1E184JM is a 5 horsepower, 3600 RPM, single-phase, standard efficiency AC motor with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This close-coupled pump motor features a 184JM frame, a 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. It is designed for direct face mounting to pumps and features a cast iron construction for durability in industrial applications.
MODEL 00536ES1E184JM
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,150.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184JM
HP
5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 7. 40 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 184JM |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 22. 5-21. 0/10. 5 A |
| Efficiency (100%) | 83. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 92 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 8. 00/4. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 8 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 184JM |
| Full Load Amps | 22. 5-21. 0/10. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | StrongHold |
| Model | SC-15298 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more