We never sell your data to third parties
WEG 00536ET3H184JM-W22 is a 5 HP, 3600 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 184JM close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is rated for 575V, 60Hz operation. It includes a stainless steel shaft and is designed for direct face-mounting to pumps, offering a 1.15 service factor, Class F insulation, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00536ET3H184JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$995.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182/4JM
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 7. 40 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4JM |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 4. 72 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 1. 76 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4JM |
| Full Load Amps | 4. 72 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more