We never sell your data to third parties
WEG 00736ET3E213JM-W22 is a 7.5 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase AC motor. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 213JM close-coupled pump (C-face) frame for direct mounting to pumps. It operates on 208-230/460V, 60Hz power with a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00736ET3E213JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,280.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5JM
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 0 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5JM |
| RPM | 3520 |
| Full Load Amps | 19. 4-17. 5/8. 76 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 5. 40/2. 70 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5JM |
| Full Load Amps | 19. 4-17. 5/8. 76 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP7/58 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more