We never sell your data to third parties
WEG 01012ET3E256JP-W22 is a 10 horsepower, 1200 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 256JP close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating for 60Hz operation. It is designed for close-coupled pump applications with a JP face mount, stainless steel shaft, and Class F insulation with a 1.15 service factor.
MODEL 01012ET3E256JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,783.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254/6JP
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6JP |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 28. 5-25. 8/12. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 12. 0/6. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6JP |
| Full Load Amps | 28. 5-25. 8/12. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | 0302XDSB42B-P |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 131549.00 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more