We never sell your data to third parties
WEG 01512ET3E284JM-W22 is a 15 horsepower, 1200 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 284JM close-coupled pump frame, cast iron W22 construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 01512ET3E284JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,508.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
284JM
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 66. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284JM |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 39. 6-35. 8/17. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 15. 0/7. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284JM |
| Full Load Amps | 39. 6-35. 8/17. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Superlok |
| Model | SRPV1-F4N |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | FBRK-2120YT1K |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more