We never sell your data to third parties
WEG 01518EP3H254JM-W22 is a 15 HP, 1800 RPM, three-phase motor with a 254JM close-coupled pump frame. This high efficiency EPAct motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is rated for 575V, 60Hz operation. The JM face mount and stainless steel shaft are designed for direct coupling to pumps and other industrial equipment requiring a rigid connection.
MODEL 01518EP3H254JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,249.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254JM
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 254JM |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 14. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 6. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 0 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254JM |
| Full Load Amps | 14. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more