We never sell your data to third parties
WEG 01536ET3H215JM-W22 is a 15 HP, 3600 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor with a 215JM close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is rated for 575V, 60Hz operation. It is designed for direct face mounting to pumps with a JM flange, includes a stainless steel shaft, and offers Class F insulation with a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 01536ET3H215JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,845.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5JM
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213/5JM |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 13. 6 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 4. 92 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 6 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5JM |
| Full Load Amps | 13. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more