We never sell your data to third parties
WEG 02018ET3E256JM-W22 is a 20 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 256JM close-coupled pump frame. This W22 severe duty motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is rated for 208-230/460V, 60Hz operation. It includes a stainless steel shaft, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 02018ET3E256JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,562.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254/6JM
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 7 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6JM |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 53. 3-48. 2/24. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 20. 0/10. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6JM |
| Full Load Amps | 53. 3-48. 2/24. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EPV0304C |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0154FTCC21A-P |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | DJMP0052 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | HH0204 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more