We never sell your data to third parties
WEG 04012ET3E364JM-W22 is a 40 HP, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 364JM close-coupled pump frame. This W22 platform motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range, includes Class F insulation, and is suitable for severe duty applications with a 1.15 service factor.
MODEL 04012ET3E364JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,838.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5JM
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 176 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5JM |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 103-93. 0/46. 5 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 34. 0/17. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5JM |
| Full Load Amps | 103-93. 0/46. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | VH0154 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | MX-W22222EALLKW33C3 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more