We never sell your data to third parties
WEG 06036ET3E364JM-W22 is a 60 HP, 3600 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 364JM close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating.
MODEL 06036ET3E364JM-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,352.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5JM
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5JM |
| RPM | 3560 |
| Full Load Amps | 148-134/67. 0 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 30. 0/15. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5JM |
| Full Load Amps | 148-134/67. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6209ZZNR |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more