We never sell your data to third parties
WEG 10036ET3G405JP-W22 is a 100HP, 3600 RPM, three-phase motor featuring a 405JP close-coupled pump frame with a stainless steel shaft for direct mounting. This NEMA Super Premium IE4 efficiency motor is Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) with a cast iron W22 construction, rated for 460V PWS (Parallel Wye Start) at 60Hz. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is designed for severe duty applications such as jet pumps, offering inverter duty capability and robust performance.
MODEL 10036ET3G405JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,414.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5JP
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 146 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 404/5JP |
| RPM | 3545 |
| Full Load Amps | 110 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 91 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 26. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5JP |
| Full Load Amps | 110 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |