We never sell your data to third parties
WEG E00212EP3YAX112MF3-W is an ATEX ExnA certified three-phase TEFC motor rated for 3 HP and 1000 RPM synchronous speed. This IEC metric motor features a 112M frame, cast iron construction, and a wide voltage range of 380-415/440/460/660-690V for 50/60 Hz operation. Designed for non-sparking hazardous area applications, it offers IP55 protection, Class F insulation, and is suitable for use in Zone 2 environments.
MODEL E00212EP3YAX112MF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,093.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
112M
HP
3
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 3 HP |
|---|---|
| kW | 2.2 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 112 M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 5.23 |
| Fl Efficiency | 82.4% |
| 'C Dimension | 15.472 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| 87 lbs |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6203LLUAX13V42 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 242-B40-B40-2-SW |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more