We never sell your data to third parties
WEG E00312EP3YAX132SF3-W is a TEFC three-phase motor rated 4 HP with 1000/1200 RPM synchronous speed. It features a 132S IEC metric frame, cast iron construction, and a 380-415/440/460/660-690V dual voltage winding for 50/60 Hz operation. This motor carries ATEX ExnA certification for use in Zone 2 hazardous areas, offering non-sparking construction. It is suitable for inverter duty applications and provides reliable performance in industrial environments requiring explosion-protected equipment.
MODEL E00312EP3YAX132SF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,519.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
132S
HP
4
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 4 HP |
|---|---|
| kW | 3 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 132 S |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 7.34 |
| Fl Efficiency | 83.6% |
| 'C Dimension | 17.795 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 140 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | K16X20X17S |
| Brand | Linn Gear |
| Model | R10X.875HX |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more