We never sell your data to third parties
WEG E00418EP3YAX112MF3-W is a 5.5 HP, 1500/1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 112M frame. It operates on 380-415/440/460/660-690V at 50/60 Hz and features ATEX ExnA certification for non-sparking equipment in Zone 2 hazardous areas. This cast iron motor is designed for applications requiring protection against explosive atmospheres.
MODEL E00418EP3YAX112MF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,252.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
112M
HP
5.5
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 5.5 HP |
|---|---|
| kW | 4 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 112 M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 8 |
| Fl Efficiency | 87% |
| 'C Dimension | 15.472 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0262 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130023.00 |
| Brand | StrongHold |
| Model | SC-15311 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more