We never sell your data to third parties
WEG E00512EP3YAX132MF3-W is an ATEX ExnA certified, IEC metric TEFC three-phase motor rated 7.5 HP at 1000 RPM (50 Hz) / 1200 RPM (60 Hz). It features a 132M frame, cast iron construction, and a wide voltage range of 380-415/440/460/660-690V for global compatibility. Designed for non-sparking hazardous area applications (Zone 2), this motor offers IP55 protection, Class F insulation, and is suitable for use with variable frequency drives.
MODEL E00512EP3YAX132MF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,073.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
132M
HP
7.5
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 7.5 HP |
|---|---|
| kW | 5.5 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 132 M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 12.9 |
| Fl Efficiency | 86.2% |
| 'C Dimension | 19.291 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 164 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more