We never sell your data to third parties
WEG E00712EP3YAX160MF3-W is an ATEX ExnA certified three-phase TEFC motor rated for 10 HP at 1000/1200 RPM. Designed for hazardous area applications, it features a 160M IEC metric frame, operates on 50/60 Hz power, and accepts a wide voltage range of 380-415/440/460/660-690V. This motor is constructed with cast iron for durability and includes Class F insulation for reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL E00712EP3YAX160MF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,464.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
160M
HP
10
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 10 HP |
|---|---|
| kW | 7.5 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 160 M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 14.7 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 23.543 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| 269 lbs |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | WEG |
| Model | E02218XP3YAX180LF3-W |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more