We never sell your data to third parties
WEG E00718EP3YAX132MF3-W is an ATEX ExnA certified three-phase TEFC motor rated for 10HP at 1500/1800 RPM. This hazardous location motor features a 132M IEC metric frame, cast iron construction, and a wide voltage range of 380-415/440/460/660-690V for 50/60Hz operation. Designed for non-sparking Zone 2 applications, it offers IP55 protection, Class F insulation, and is suitable for use in potentially explosive atmospheres with gas and dust.
MODEL E00718EP3YAX132MF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,914.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
132M
HP
10
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 10 HP |
|---|---|
| kW | 7.5 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 132 M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 13.9 |
| Fl Efficiency | 89.4% |
| 'C Dimension | 19.291 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 164 lbs |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more